Araknofobi

http://www.viborg-folkeblad.dk/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081016/VSF/409429199/1454

:wink:

Og min artikel - selv oplevelsen:

Fri af edderkoppens spind

Efter 25 Är i fobisk angst stillede folkebladets Helle Lenschow sin araknofobi til skue for forsÞgets skyld - og blev kureret.

Fobi: Vennerne har edderkopper. De er store, og mine forÊldre ved det godt. De ved ikke, at edderkopperne gÄr lÞs i huset, og pludselig sidder der en pÄ mig. Min mor skriger og skriger. Min far skÊlder ud.

Jeg husker ikke oplevelsen selv, men 25 Är senere kan jeg stadig ikke se et foto af en edderkop uden at gÄ i panik. At rÞre ved et billede af ottebenede kryb er utÊnkeligt, og angsten gnaver i timer efter, at jeg ser en levende edderkop. Som isnende kold rÊdsel. Jeg lever med det. UndgÄr kÊldre, rejser til eksotiske lande og at sidde i grÊsset, men den er der altid lidt. Tanken om edderkopperne. Og angsten for igen at mÊrke angsten.

Behandling

Psykoterapeut Birte MÞlgaard fra Hald Ege lÊner sig frem i stolen. Vi snakker. Om edderkopper. Om barndom og om tanker, der kan vendes til noget rationelt. Ved at sÞge viden om edderkopper pÄ nettet, trÊne mig selv ved at se pÄ og rÞre ved fotos og ved at se en levende af slagsen. Hele tiden kan jeg mÊrke angsten. Den Þnsker mig vÊk og ud af lokalet.

»Det er ikke tanken, der er farlig. Det er tanken om tanken,« siger Birte MÞlgaard. Hele angsten koncentrerer sig om hvis. Hvis edderkoppen springer pÄ mig. Hvis den bider mig.
»Du er en stÊrk kvinde, siger du. Sig mig, Helle. Hvordan har dine tÊnder det? Kan de bide ?«

Der sker noget i mig. En fÞlelse af sikkerhed breder sig. Jeg er stÊrk. Det er edderkopper ikke. Naturligvis, men sÄdan er fobier. Irrationelle. I en aha-oplevelse indser jeg, at jeg ikke er ofret i sammenhÊng med edderkopper. TvÊrtimod.

»Hvad synes du om, at dine forÊldres venner ikke fortalte, at deres edderkopper gik lÞs?,« spÞrger Birte.
»Det gÞr mig vred«, svarer jeg og fÄr besked pÄ at forestille mig vennerne sidde foran mig. Jeg fortÊller dem om min vrede. En byrde lÞftes fra mine skuldre.
»Den lille pige inden i dig har brug for, at du anerkender hendes angst. Du skal ikke latterliggÞre din egen angst for edderkopper, for sÄ latterliggÞr den voksne Helle sig selv som barn. Tag pigen i hÄnden og byd angsten velkommen«.

Jeg forstÄr. Vejen ud af angsten gÄr ind igennem. Ingen omveje.

Edderkoppen

Fugleedderkoppen er enorm, behÄret og den bevÊger sig op ad dyrehandlerens arm. Angsten er knugende. Jeg tillader mig at mÊrke fÞlelsen, som den er. Modbydelig og iskold rÊdsel. Skubber den ikke vÊk. Vejen ud gÄr ind igennem. Det er ikke tanken, der skader, men tanken om tanken. Forventningens angst. Den uforlÞste angst om hvis nu.

Jeg kan ikke en gang rĂžre ved et dĂždt stykke ham fra en edderkop uden at fare tilbage, som gav det stĂžd. Jeg forlader dyrecentret med fĂžlelsen af ikke at kunne fuldfĂžre.
Birte MÞlgaard siger, at jeg skal huske pÄ, at kognitiv terapi ofte krÊver flere behandlinger end de to, som vi har aftalt. Jeg skal fortsÊtte med at Þve mig pÄ billeder af edderkopper derhjemme, inden jeg skal se fugleedderkoppen anden gang.

Jeg synes, at min angst for edderkopper er blevet stĂžrre.
»Det er meningen. Angsten vokser, nÄr du gÄr tÊt pÄ angstens genstand - og sÄ falder den igen, netop fordi du bliver i situationen og acceptere tankerne og lade dem passere,« lyder svaret.

Angst og fascination gÄr ofte gÄr hÄnd i hÄnd. Endnu en aha-oplevelse. Min egen fascination af edderkopper var totalt ukendt for mig. MÞlgaard har tÊnkt pÄ noget. Hun forstÄr ikke, hvorfor jeg gerne vil ende med at holde en edderkop.
»Respekt for en fugleedderkop med store tÊnder er en normal menneskelig reaktion. Du bÞr overveje om, det er nÞdvendigt at holde den.«

Hun har ret. Hvorfor sÊtte mig selv i en situation, som jeg ikke vil befinde mig i normalt. Jeg beslutter mig for et mere realistisk mÄl. Jeg skal rÞre en levende fugleedderkop. PÄ ben. Og bagkrop.

Og den skal rĂžre mig.

Sejren

Edderkoppen er den samme som sidst. Den sprÊller mere denne gang, bemÊrker jeg. Benene strÊkker sig ud. De er lange og behÄrede, men det er okay. Helt okay. Edderkoppen kan ikke gÞre for det. Jeg lÊner mig frem. LÊgger armene pÄ bordet, hvor edderkoppen kravler. Den forsÞger at komme vÊk. Den er bange. Det er jeg ikke. Men jeg har respekt. SÄ stopper den pludselig, og vi ser pÄ hinanden. Edderkoppen og jeg. Et mÞde der for tre uger siden var helt utÊnkeligt finder pludselig sted pÄ en helt almindelig onsdag midt i Viborg.

Jeg rÊkker ud og rÞre den. Ganske forsigtigt. Ingen elektriske stÞd. Ingen bid. Jeg kan slet ikke forstÄ, at jeg har vÊret sÄ angst for et sÄ harmlÞst dyr. Edderkoppen er overraskende blÞd. Dyrehandleren lader edderkoppens lange forben berÞre min hÄnd. Jeg er rolig. Og dybt forundret. Jeg rÞrer ved fugleedderkoppen igen.
Og igen.
Der sker ingenting

Det er det fedeste antiklimaks til dato.

MVH Hende selv :slight_smile:

Meget modigt mÄ jeg nok sige. Jeg skulle ikke nyde noget.

Og naturligvis lidt fakta om Stakkels lille Albert:-)

“Et af de mest kontroversielle eksperimenter i psykologien blev udfĂžrt af John B. Watson og kollegaen Rayner. ForsĂžgspersonen var en baby pĂ„ 11 mĂ„neder, kaldet Albert, som fik plantet en fobi for hvide rotter i sig under eksperimenterne. FormĂ„let var at vise, at fĂžlelser er tillĂŠrte.
Under eksperimenterne placerede psykologerne Albert i et rum med rotten og lavede en hÞj ubehagelig lyd. Drengen blev bange og grÊd, og efter en rÊkke gentagelser var alene synet af den hvide rotte nok til at fÄ Albert til at grÊde. Drengens fobi udviklede sig endda til at omfatte alle hvide pelslignende ting blandt andet hvidt skÊg som julemandens.
DesvÊrre for lille Albert blev eksperimentet afbrudt, inden psykologerne nÄede at aflÊre fobien igen. Alberts fobi blev med andre ord aldrig behandlet, og drengen vendte blot tilbage til sin dagligdag og voksede op i glemsel. Et eller andet sted gik der derfor i mange Är en mand rundt med en fobi for hvide pelslignende ting.
Man fristes til at tĂŠnke, at psykologien skylder denne »Lille Albert« en undskyldning?”

hihi

:eek: Vildt -ROCK

Jeg turde ikke !!!-smutter

Der er mening med galskaben:-)

Jeg kan ikke observerer dyr i udlandet hvis jeg er sÄ bange for edderkopper:Þ) Kattedyr og de her tingester lever ofte side om side:-) Og endda mest aktivt om natten

Forestil jer det ! hehe

PÄ det fÞrste klip er det en dÞd ham fra en edderkop, der ligger pÄ bordet haha den turde jeg ikke en gang rÞre ved. PÄ klip to er edderkoppen Êgte og sÊrdeles levende. Hun hedder Shilop er fra Argentina og fem Är gammel. Hun kan blive 30 Är!

Hun har hjulpet mig sÄ meget, at jeg stadig overvejer at kÞbe hende fri og rejse til argentina og lukke hende ud igen


Knus

You rock! -ROCK Det er bare for sejt gÄet!

ajj hvor sejt Helle-thumbs
Kan slet ikke forestille mig, hvordan man kommer af med sin angst for edderkopper - Men du hr gjort det, og det er virkelig FLOT:)

Takker:-)

Faktisk er det sjove, at jeg ofte adflĂŠrdsbehandler dyr med akkurat samme metoder - det er ren pavlov jo:-) AssociationstrĂŠning.

Jeg kan dog ikke bede dyr sÊtte sig ned pÄ nettet og sÞge viden om deres ejere haha

nice going - meget flot!! :slight_smile:

Vi har slanger her hvor jeg bor
ikke at jeg har set mange, og ved egentlig heller ikke hvilke, men jeg har fundet flere slangeskind
ham, som er blevet efterladt.

Det er sgu sejt gÄet :wink:

De smÄ edderkopper er ok - de skal bare ikke komme for tÊt pÄ (efter min mening) - heldigvis har jeg to katte der spiser dem :stuck_out_tongue:

Men sÄdan en lodden ting - AD, det fÄr ingen mig nogensinde til


SĂ„ igen: KANON SEJT :wink:

Jeg har i mange Är lidt af skrÊk, for de der grimme Êkle edderkopper.

Min mand syntes det gik over gevind, da jeg en nat observerede en edderkop i loftet, og da han ikke var hjemme lÄ jeg hele nattet, og kunne ikke slippe den med Þjnene, for sÊt nu den kom ned til mig, jeg var virkelig bange for dem.
Turde ikke slÄ dem ihjel for sÊt nu de hoppede pÄ mig
 ved selvfÞlgelig godt at de ikke gÞr det,men angst er ikke sÊrlig rationel :frowning:

Frank min mand sagde at enten gik jeg til en specialist og fik den angst kureret,eller ogsÄ mÄtte vi gÞre et eller andet selv. Jeg turde ikke specialisten da jeg vidste at sÄ kom jeg nok til at skulle rÞre en stor grim ting
-bebe -bebe

Vi blev sÄ eninge om at ude i vort skur var der en del edderkopper i en pÊn stÞrrelse og dem skulle vi lade vÊre og jeg skulle hver uge over og stÄ og kikke pÄ dem-brÊkkesigDet endte med at vi havde en der var sÄ stor sÄ vi kune hÞre den nÄr den kom frem, mine voksne bÞrn hadede den men jeg syntes det var min og jeg kunne li hende. :slight_smile: Vi havde hende i flere Är -tihi

i dag redder jeg alle dem jeg ser er i fare, og jeg elsker nÄr jeg ser et edderkoppe bo med alle de mange gule smÄ unger

Men slanger sÄ dÞr jeg bare -sorry

Hold da op hvor er det vildt Helle, skide godt gÄet af dig -storrespekt
Jeg gad godt jeg turde gĂžre det, men puha nej, er ikke klar til det endnu.