Clamydia

Så fik min smukke lille Katinka Clamydia :ked:Så jeg har valgt at få hende neutraliseret, så det får hun gjort den 14. oktober.

Mine spørgsmål er:
Hvad vil det betyde for mit fremtidige opdræt?
Hvad vil det betyde i forhold til udstillinger? Kan hun ikke udstilles mere?
Og kan jeg stadig tage til Kolding udstillingen med min søsters kat, der ikke går sammen med mine?
:øhmm::confused:

Jeg håber ikke du har tænkt dig at neutralisere hende for noget så lidt som en gang chlamydia? Håber ikke det er dyrlægens råd.
Chlamydia kan behandles og er ikke overvældende smitsomt, der skal rimelig tæt kontakt til. Man behandler med Ronaxan i 4-6 uger, slidsomt men effektivt.
Når hun er gennem behandling kan hun evt. testes igen og anden betydning vil det ikke have for dit opdræt eller hendes fremtidige udstillinger.
Og du kan roligt tage din søsters kat med, som sagt er Chlamydia kun smitsomt ved tæt kontakt og almindelig sund fornuft rengøringsmæssigt med rent tøj og desinficerede hænder er fint.

marina

Clamydia…kan altså behandles.

Jeg syntes du skyder over målet ved at neutralisere hende…de allerfleste katteri / showkatte får et udbrud på et eller andet tidspunkt.

Hvis vi skulle neutralisere alle med udbrud af Chlamydia - ville vi ikke have nogen avlskatte i verden.

Du kan læse lidt mere her i Stig Feldballe´s diasshow.

http://www.racekatten.dk/filer/billeder/møder/øvre%20luftveje%2027.02.pdf

Jeg har valgt at neutralisere hende fordi hun bliver så stresset af løbetiden. Det er synd synes jeg. Det er heller ikke sikkert at hun skal bruges i avl herhjemme indenfor det næste 1½ år og jeg har det lidt svært med at hun skal være førstegangsfødende efter 2 år.
det kunne være lækkert at beholde hende som fertil hvis nu chancen bød sig til en parring, men ikke på hendes bekostning. -surrender

[quote=Opus1;458905]Jeg har valgt at neutralisere hende fordi hun bliver så stresset af løbetiden. Det er synd synes jeg. Det er heller ikke sikkert at hun skal bruges i avl herhjemme indenfor det næste 1½ år og jeg har det lidt svært med at hun skal være førstegangsfødende efter 2 år.
det kunne være lækkert at beholde hende som fertil hvis nu chancen bød sig til en parring, men ikke på hendes bekostning. -surrender[/quote]

Hvordan bliver hun stresset af løbetiden ? Og hvorfor skulle hun evt først parres som 2 årig ?

Min dyrlæge mener at det er løbetiden der stresser hende, ikke så meget udstillingen vi var på. Han kan jo tage fejl, det var et rent gæt.
Lige nu er vi begge studerende så jeg mener ikke at vi kan forsvare at opdrætte på hende lige nu. Vil vi kunne senere? Bestemt. Men ikke lige nu, ikke før min kæreste er færdig udlært. Det er aldrig til at sige hvad der kan ske, og der er bestemt en chance for at vi ville kunne opdrætte på hende før hun er 2 år hvis vi holder hende fertil, men chancen er der også for at vi ikke kan.

Jeg tror mere på udstillingsstress end løbetidsstress :slight_smile:

Det kan jo også være at jeg ikke tænker rationelt lige nu. Jeg har det bare skidt over at hun sidder der med et lukket snasket øje og er så morsyg.
Så jeres råd bliver taget imod med kyshånd!

Er hun sat i behandling ?

Ja hun dryppes 4 gange om dagen med Spersadex øjendråber

Jamen er hun testet positiv for chlamydia? Så hjælper spersadex da ikke synderligt…

marina

Mine killinger fik også clamydia og de fik Terramycin polymyxin B øjensalve og det virkede super hurtigt og næsten som trylleri.

Hvorfor stopper du så ikke bare med at udstille hende?

Synes også det er lidt overkill at neutralisere pga clamydia. Næste gang er det måske noget langt værre …

Nu har vi fået snakket med hendes opdrætter og vi har besluttet at aflyse neu tiden. hun tror ikke på at det er clamydia og jeg synes også det gik lidt stærkt med diagnosen.
Er der nogen der kender en god øjenspecialist i nordsjælland?

Hvordan blev diagnosen stillet?
Umiddelbart kan alle dyrlæger jo lave test for øjnene og finde frem til årsagen - det behøver man ikke specialister til :slight_smile:

[quote=Vivi_Fletcher;458958]Hvordan blev diagnosen stillet?
Umiddelbart kan alle dyrlæger jo lave test for øjnene og finde frem til årsagen - det behøver man ikke specialister til :-)[/quote]
han kiggede på hende og puttede noget gult noget ind i øjet der lyste grønt med ultraviolet lys.

Men for at konstatere fx clamydia, skal der tages et skrab i øjet, der skal sendes til laboratorie.

Har aldrig hørt, at man kan konstatere det ved klinisk undersøgelse …

Jeg er helt grøn når det gælder clamydia.
Men jeg ringer ned i morgen og beder om Ronaxan.

Det er blot en måde til at se om der sidder et fremmedlegeme eller en rids i hornhinden…det siger intet om clamydia :slight_smile:

[quote=Opus1;458978]Jeg er helt grøn når det gælder clamydia.
Men jeg ringer ned i morgen og beder om Ronaxan.[/quote]

Du skal bede om at få lavet et øjensvab og få sendt til lab, så du kan få den korrekte diagnose istedet for at behandle i blinde.
Evt. skifte til en dyrlæge der ikke ordinerer et cortisonholdigt præparat til et øje han ikke aner hvad han behandler for. Er det en virusinfektion vil Spersadex kunne risikere at forværre tilstanden.

Marina