Evt. Nyt hjem til Silke - Gerne uden børn og andre dyr

Silke er en British Shorthair i farven lilla som er født i maj 2017. De første 5 år af hendes liv boede hun så hun kunne komme ud. Efterfølgende har hun skiftevis boet i kolonihave og lejlighed. Hun kan fungere i lejligheden, men er ikke 100% glad for ikke at kunne komme ud og fange de dyr som hun plejer.

Silke kan som mange andre BS godt lide at være i nærheden af sine ejere og går ikke for langt væk. Hun er rolig, kradser aldrig nogen, men går blot sin vej, hun er sulten (altid :wink:) og siger kun noget når hun er utilfreds.
Hun har stamtavle og alle papirer følger med.
Et ideelt hjem til Silke ville være hos nogen der er meget hjemme, hvor der ikke er så mange mennesker og larm. Hun kan godt lide fremmede men har vi gæster vil hun helst være i fred, specielt hvis der er børn. Hun kan på ingen måder lide andre dyr og er lidt prinsesseagtig da hun føler at hun er den vigtigste og hun er også typen der gerne vil have at man åbner døren for hende selvom der er en kattelem.
Hun sover tit på min hovedpude og er højt elsket, vi kan bare ikke give hende det hun fortjener og håber at der nogle andre der kan.
Silke er steriliseret, har aldrig fejlet noget udover en ormekur eller loppekur i ny og næ :wink:

Lige nu bor Silke i København
Skriv gerne til mig eller ring (2628 6888) hvis du har brug for en livsledsager.

13 Synes om