Mit første kys var med Patrick. Jeg vil tro jeg gik i 6. eller 7. eller klasse.
Hver sommer var vi fastliggere på en campingplads 15 km fra Haderslev, hvor jeg er opvokset.
Flere somre havde mine forældre og Patricks forældre nydt hinandens selskav. Dette resulterede i at Patricks forældre, incl. Patrick kom på besøg hjemme hos os i huset på Nederbyvænget.
Jeg husker faktisk ikke andet end at vi om natten (jeg skulle i skole dagen efter, og han tog med på besøg) udvekslede lange hede kys af filmkys kalibren. Det var fedt og jeg var død forelsket.
Alle pigerne fra klassen syntes Patrick var dødlækker (det husker jeg så ik) så jeg fortalte med stolthed i stemmen om nattens hede kys. Åhhh ja… de tider de tider.
Mit første tungekys fik jeg i sommerferien til 9. klasse. Mine forældre var blevet separeret og mor, lillebror og jeg flyttede til et andet sted i byen.
Allan og Marco, som begge var et par år ældre, var åbenbart begge blevet forelsket i mig og jeg stod og måtte vælge hvem jeg ville have. Så efter mange gange rundt i mørket på sportspladsen med først den ene velmendende ven og så den næste endte vi tilbage ved “bålet” som vi havde i en kagedåse - LOL don’t ask!!
Ved bålet spurgte en veninde om jeg kunne finde ud af at tungekysse… jeg anede ik hvad hun snakkede om, men sagde så at det skulle Allan nok lære mig (jeg hældte til Allan) og så tænkte jeg ikke mere over det.
Senere samme aften fulgte Allan mig hjem og vi stod ude i opgangen og snakkede… jeg var meget nervøs, stod og kiggede nedaf og knipsede nervøst med neglene (ligesom hvos man lige skal have noget skidt væk under dem).
Endelig lænede Allan sig frem mod mig kyssede mig blidt og pludselig mærkede jeg hans tunge i min mund… der gik et lys op for mig… AHA!!
Jeg anede desværre ikke hvad jeg skulle gøre så jeg kom til at bide ham i tungen -upssa
Allan sagde: “av for fan…” jeg: “undskyld jeg vidste ik rigtig hvordan jeg skulle gøre”.
Han grinede og sagde det var ok, kyssede mig blidt og så smuttede jeg ind.
Behøver jeg sige de grinte af mig?? Alle vennerne stod nemlig udenfor opgangen og ventede på Allan.
Vi var sammen 1½ måneds tid eller lignende… efter nogle dage kom jeg sammen med Marco G
Gud hvor var kærligheden nem dengang.
Åhhhhh de minder de minder.