Jeg lovede i en anden tråd at vise billeder, når min hjemmebyggede isolerede kattehulekasse til mit skur var færdig.
Og det er den nu - jeg skal lige se, om jeg kan finde ud af at smide billeder ind fra telefonen.
Den er bikset sammen af ting, jeg havde stående i forvejen - dog måtte jeg lige ud og investere i nogle billige lægter til at lave skelettet af, og noget ekstra flamingoisolering, da jeg ikke havde nok. Resten af træet havde jeg i forvejen, rester fra plankeværk og skurbyggeri - metalristen havde jeg også stående, og stenplade samt fliser havde jeg også i forvejen.
Så den har ikke været så dyr at lave.
Varmepuden skulle jeg selvfølgelig bruge penge på, men den fandt jeg jo billigt på nettet, som nogen nok kan erindre.
Kassen er som sagt isoleret - med 50 mm flamingo. Beklædt med 12 mm træplader indeni, brædder udvendigt. Overvejer om jeg skal sætte noget for indgangshullet - lidt stof eller lignende. Alt for tæt skal det nok ikke være, de skal jo også kunne ånde derinde. :høhø:
I bunden af kassen har jeg lagt nogle helt almindelige badeværelsesfliser. Dette er for at gøre bunden ‘brandsikker’, hvis uheldet er ude og der går overgang i varmepuden.
Ovenpå fliserne ligger der en metalrist - den hviler på fire ekstra fliser i hjørnerne, så der er luftcirkulation under den. Dette er et krav til denne type varmepude - den SKAL kunne komme af med overskudsvarme på den ene side, som her så er den nederste.
Varmepuden ligger så på risten - og ovenpå puden har jeg lagt en tyk stenplade. Puden SKAL beskyttes, så kattenes klør eller tænder ikke får beskadiget overfladen af puden. Derfor stenpladen.
Umiddelbart virker det til at det kan fungere.
Dog kan jeg godt se, at jeg er NØDT til at have den lille el-olieradiator jeg har tændt i selve skuret også. For skuret er IKKE frostfrit, har jeg konkluderet. Og jeg har frostfølsomme planter stående derinde. :S
Så planen er, at el-olieradiatoren skal stå på meget lavt blus derinde - så der er et par grader derinde. Og så er der jo så varmepuden INDE i selve kattekassen. Umiddelbart virker det til, at puden godt kan varme kassen ok op, når skuret holder et par grader i selve rummet.
Nå, jeg opretter lige dette indlæg, og så prøver jeg at få billeder smidt ind i næste indlæg.