Operation X - pumpede kyllinger

Operation X: Pumpede kyllinger

  • tæt på en dansk milliardindustri.
    TV 2 | torsdag d. 05.02 20:00 - 20:50

Danske kyllinger er pumpet med vand til bristepunktet, og op til 40 procent af den marinerede kyllingefilet, du spiser, kan i virkeligheden være vand i stedet for kylling. Der er ingen grænser for, hvor meget vand producenterne må pumpe i kyllingerne, så længe de blot oplyser den korrekte mængde på deklarationen.
Men en test af forskellige produkter afslører, at producenterne langt fra altid fortæller sandheden. Det er, blandt andet, hvad “Operation X” kan afsløre, når Morten Spiegelhauer går den danske milliard kyllingeindustri efter i sømmene. Programmet viser også myndighedernes inkonsekvente håndtering af høns, der dør under transporten til slagteriet.

Det skal jeg se! Skal i også det?

Åh godt du skrev det, jeg havde glemt alt om det.

Jeg skal se det, hvis jeg husker det!!

Nej, jeg kan ikke tage TV2 :slight_smile:

uhh hvornår sendes det? i aften eller:ups:

Ja det er i aften -thumbs

Ja…det skal jeg selvfølgelig se. :frowning:
det hører med til generel oplysning.

Kærlig hilsen
:wehuu:
Mona

Der er vist også noget med at de tilføjer bindepulver lavet af svinehud i det også så vandet kan binde… FØJ jeg får kvalme! Glæder mig til at se hvilket firma der gør det…

Tja… jeg har så svært ved at se sensationen i det?!
Det har da været kendt i årevis at de såkalde “naturligt marinerede” kyllingedele, som man kan købe i store mængder for en slik er pumpet med vand… det står endda på pakningen!

[QUOTE=Ann K;117773]Tja… jeg har så svært ved at se sensationen i det?!
Det har da været kendt i årevis at de såkalde “naturligt marinerede” kyllingedele, som man kan købe i store mængder for en slik er pumpet med vand… det står endda på pakningen![/QUOTE]

For mig er det mere at se Morten i aktion:tihi: Jeg elsker hans provokerende væsen:ups:

Well jeg vidste det ikke :slight_smile:

øv, jeg er ligelad med at se at de pumper vand i min kylling, den er død og den er ligeglad, men jeg vil altså ikke se de mishandlede høns der dør under transporten :ked:

så jeg tror jeg springer programmet over :brist:

Jeg er ligeglad med om de pumper vand i kyllinger - spiser det aldrig, da jeg har set de elendige forhold, de vokser op under.

For ikke at tale om, når de bliver indfanget og kørt til slagtning.

:ked::ked::ked::ked:

Nåh, det avr så slut for mig med at købe ikke økologiske kyllinger. Har så lige set at de indfanger dem med gummirør som trækker dem ind på et bånd og SMIDER dem i en kasse hvor der er alt for mange i!!

Hold kæft mand det er jo sindsygt!!! tænk lige hvordan det må føles! Puh ha!!

Og der var SÅ mange der skulle dø - puuh det er skrækkeligt synes jeg…

Køber nu altid øko æg og kyllinger, men alligevel. De får jo samme tur på båndet som de andre som små.

Jeres skinke er også pumpet tosse meget op med vand. :slight_smile:

(Skriver ‘jeres’ fordi den slags har SU-økonomier ikke plads til -tihi)

Puha, jeg kan slet ikke klare at se den måde, som dyrene bliver behandlet på, så jeg så ikke det halve af programmet. Var jeg iøvrigt den eneste, der tænkte, at hanekyllingerne var de heldige - deres lidelser var i det mindste hurtigt overstået :ked:

Jeg spiser stadig kylling, for vi kan jo godt li’ det, og vi har altså ikke råd til at købe økologiske kyllinger til flere hundrede kroner. Men jeg bryder mig alligevel ikke om, at det skal foregå på den måde.

Jeg så det heller ikke, er sgu for pivet. Hanekyllingerne er dem man henter som daggamle kyllinger når de er gasset.

:s:S

Jeg så det… desværre.

At vi som et godt, gammelt landbrugsland med stolte traditioner vil være det bekendt - FØJ !!

Jeg væmmes - jeg græmmes - og jeg håber, at der er mange forbrugere der har fået øjnene op - for når alt kommer til alt, så er det os forbrugere der har fat i den lange ende.

:slight_smile:

Støt ikke denne form for dyreplageri - boykot disse varer - så kan det nok være, at forholdene vil ændre sig.
(ikke fra dag til dag selvfølgelig - men på sigt)

:muhaha:

Ja, dem bruger vi da også, men de skulle da i det mindste kun lide ganske kort. Ikke lige som hønekyllingerne, der bare skal lægge æg, indtil de ikke kan mere.