Ordsprog (der kan være ændret)

man skal aldrig slå en større bager ned, end man selv kan bolle!!
Øhh nej jeg mener: man skal aldrig bolle en bager der er større, end man selv kan slå ned!?
Øhh?!: man skal aldrig slå en bager ned for at bolle ham!!!
Shiiiit!! kan ikke helt huske det, men det er noget med noget brød!!! :smiley:

Bring endelig flere på banen

Annette altså:høhø:
Marina

Man skal ikke slå et større brød ned, end man selv kan bære hjem i seng???

[QUOTE=Marina;550435]Annette altså:høhø:
Marina[/QUOTE]

Jaa - hvaaaaaaaaaaad ???
He he he

En veninde sagde engang til mig …

" En ost tager den tid, en Klovborg skal ta’ "

Mit svar: “Ja nemli ja” :tihi:

brændt barn lugter ilde…
så sørg for ikke at være i ovnen når det sker

man skal ikke kaste med geologiske fragmenter når man selv bor i et transparent domicil

Så var gode dyr rådne!! (gode råd dyre)

man skal ikke skyde bjørnen før skindet er solgt (siger naturaktivisterne)

brændt barn lugter ilde…
så sørg for ikke at være i ovnen når det sker

Her er en række gamle ordsprog i en moderne teknokratisk formulering

1.	Tilstedeværelsen af overflødig kulinarisk assistance kan forårsage en væsentlig forringelse af fødevarernes art og konsistens.  
2.	Selv en mindre topografisk forskydning i kørebanens overfladeprofil kan medføre en så drastisk forskydning af et vehikels massemidtpunkt, at en ulykke bliver den umiddelbare følge.  
3.	Blandt heste kan der, efter manglende indtagelse af de for dem forelagte foderstoffer, opstå visse interanimalske interaktioner, kendetegnet ved adfærdsmønstre af en overvejende aggresiv karakter.  
4.	Efter gentagne gange frugtesløst at have forsøgt at opnå fysisk kontakt med et bestemt træs frugter, udtalte ræven sarkastisk: "Jeg tør udtrykke formodning om, at disse frugters ph-værdi er væsentligt lavere end 7."  
5.	Personer, der er optagne med entreprenørarbejde med henblik på overrumplende underminering af andres geofysiske eksistensgrundlag, må kalkulere med visse væsentlige statistiske risici for selv at blive offer for ovenfor omtalte virksomhed.  
6.	Almenneskelige samhørighedsfølelser af ældre dato udviser sjældent eller aldrig begyndende tendens på oxydering.  
7.	Blandt endnu ikke konfirmerede personer af begge køn, der har været udsat for indgående kontakt og kendskab med forbrændingsprocessers oxidative forløb, næres en udbredt modvilje mod gentagen berøring med samme.  
8.	Social nød og økonomisk elendighed er den væsentligste faktor til upåklædte hunkønsvæseners indtræden i tekstilbranchen.  
9.	Det må ej anses for tilrådeligt, at ansatte og selverhvervende henhørende under bagerierhvervet overvurderer produktionsapparatets energetiske ydeevne og fysiske kapacitet.  
10.	Individer, der er hensat i transparente domiciler, bør ikke anvende fragmenter af geologisk oprindelse som kasteskyts.  
11.	Forhenværende væskeemballerende cylindriske beholdere udviser i påfaldende grad omvendt proportionalitet mellem tidligere fyldningsgrad og nuværende evne til lydfrembringende virksomhed. 

Oversættelse følger… :wink:

  1. For mange kokke fordærver maden.
    1. Liden tue kan vælte stort læs.
    2. Når krybben er tom bides hestene.
    3. “Rønnebærrene er sure” sagde ræven, han kunne ikke nå dem.
    4. Den der graver en grav for andre, risikerer selv at falde i den.
    5. Gammel kærlighed ruster ikke.
    6. Brændt barn skyr ilden.
    7. Nød lærer nøgen kvinde at spinde.
    8. Man skal ikke slå større brød op end man kan bage.
    9. Man skal ikke kaste med sten hvis man selv bor i et glashus.
    10. Tomme tønder buldrer mest.

Gæster er som fisk, efter 5 dage begynder de at lugte :høhø:

Hvad hjertet er fuld af løber munden ofte over med :slight_smile:

:høhø::høhø:

Ved ikke lige, om denne hører hjemme her - men Nabo kom da lige med et guldkorn forleden dag :

Søg - og du skal lede
:rock:

:-)…Nogle bager boller…andre boller med bageren

Den som fisen lugte kan, det er fisens ejermand :tihi:

Den som sagde disse ord - det er fisens oldemor :stuck_out_tongue:

:rock::rock:

Eller som mit GENI af en søn sagde, da han vel var 10-11 år gammel :

Mor, jeg er ret sikker på at jeg har sprog-øje

:besvimer::besvimer:

Sagt et utal af gange af en bekendt af familien: “Det er (sagen) i en nødspor” :dokdok: Det hedder sgi da nøddeskal :tihi:

Hvis og hvis og hvis - Hvis ikke hvis stod i vejen, havde kællingen skudt bjørnen med kosteskaftet

Den som virkelig dette tror, har vist glemt at kigge under eget bord :tihi: