Man kan sige ekstremt simpelt, at farven definerer racen.
Siameser:
Har maske og farve på ben, ører, hale og for hankattenes vedkommende også på testiklerne. Siameseren findes i farverne Brun(genetisk sort), blå(fortyndet sort), chokolade, lilla(fortyndet chokolade), rød, creme(fortyndet rød) cinnamon, fawn(fortyndet cinnamon) og helt hvid. Dertil kan de også være tabbymønstret i masken og have hvidt i den.
Siameseren kan ikke have andet en blå øjne, da øjenfarven i siamesersammenhæng genetisk hænger sammen med masken.
Man kan få andre racer (fuldfarvede) med blå øjne, men det er en anden genetik, der står bag.
Orientaleren:
Har som udgangspunkt samme farve over hele kroppen, samme farver som siameseren kan have. Men pga. de ikke har masken, kommer deres tabby og evt. hvidt til udtryk på en helt anden måde, fordi, de netop har det over hele kroppen.
Orientaleren skal have grønne øjne, de kan også være odd-eyed (et blåt og et grønt øje) og de kan faktisk også have blå øjne, hvis de er helt hvide. (Det kan man have en mening om )
Både siameseren og orientaleren kan komme i langhårsvarianter. Når siameseren bliver langhåret, kaldes den en Balineser, orientaleren kaldes blot for en orientalsk langhår. I gamle dage hed det en Javaneser.
Siameseren og den orientalske korthår er såkaldt søskenderacer, og må derfor godt parres med hinanden. Det er også årsagen til der kan komme alle 4 racer i samme kuld. Det handler om, hvilke gener hhv. mor og far har og bærer.
Håber det er overskueligt
Bonusinfo: den orientalske korthår er fremkommet ved hjælp af siameser og andre racer, så siameseren kom først