Hej alle sammen.
Da jeg er en nysgerrig sjæl, har jeg en forespørgsel, hvor mange der kender til Cartrophen behandling mod slidgigt?
Det er fordi, jeg har givet mine katte behandlinger over to omgange med forrygende succes og kunne godt tænke mig at vide, hvad andres erfaringer er og om der overhovedet er kendskab til produktet.
Da mine katte har responderet så godt på behandlingerne og jeg tænker hvor udbredt kendskabet til behandlingsmetoden egentlig er, går jeg med en lille idé om at skrive en artikel på baggrund af mine gode erfaringer. Synes andre kattemennesker fortjener at få kendskab til denne behandlingsmetode.
Link til en god beskrivende side en katteveninde fandt på andet forum: Sulsted Dyreklinik | Dyrelæge i Sulsted
En længere beskrivelse af min oplevelse af Cartrophen.
Min tidligere dyrlæge på Skovlunde dyreklinik foreslog at give min kat Anabell (7 år) en Cartrophen behandling pga. hun lider af en svær HD og ud over det, har hun højest sandsynlig fået slidgigt i forbenene, da hun haltede voldsomt på det ene forben før behandlingen og et slag, forsvuvning m.m. var udelukket.
Cartrophen er oprindeligt udviklet til hunde, men bliver i dag brugt af flere dyrlæger til behandling af katte. Det virker således: Sakset fra Sulsted dyreklinik "vil dæmpe betændelses tilstanden(inflammation), dæmpe hævelsen, starte reparation af ledbrusken, samt få molekylevægten i ledvæsken optil normal, hvilket sikrer en god smøring i leddet."
Jeg prøver at vedlægge to videoer af Anabells halten før behandling og der vil jeg tilføje, at hun havde været i Metacam behandling i to uger forinden uden det hjalp hende overhovedet - så jeg var ved at være i panik.
Jeg er Anne fra Skovlunde dyreklinik dybt taknemmelig for at hun tilbød at prøve denne behandling på Anabell, for ellers havde Anas fremtid set sort ud. Ana er i dag haltfri, men kan dog en sjælden gang i mellem trække kort på det ene ben, men det går væk efter få skridt – så jeg er ovenud lykkelig. Hun leger i dag også meget mere, end før hun blev halt sidste år og virker mere tilpas og afbalanceret.
Anabell fik en kur på 4 uger, hvor hun fik en indsprøjtning med en uges mellemrum og de steder hvor jeg har fået behandlet hende og Tumle, er det til en pris mellem 750-1000 kr. for alle 4 indsprøjtninger.
Tumle (9år) har desuden haft mindst lige så stor glæde af behandlingen. Hendes adfærd har ændret sig radikalt og hendes bevægelsesfrihed er bedre end den har været i flere år. Tumle var begyndt at blive irritabel, når vi aede hende over ryggen (hun lider også af HD) og efter behandlingen er hun blevet den gode gamle glade Tumle igen, som kan holde sig selv ren og som elsker at blive aet igen.
Jeg kan se at jeg har været lullet ind i en søvn sådan som både Tumle og Anabell har ændret adfærd til det positive efter behandlingen og jeg er lykkelig over, at have fået øjnene op for Cartrophen, så mine katte kan leve et mindre smertefuldt liv. Jeg turer ikke sige de er smertefri, for det ved jeg ikke om de er, men de er i hvert fald et par glade og yderst aktive katte igen. Jeg har været meget ked af at vide, de har været smerteplagede i sådan en grad, uden at jeg kunne mærke det på dem, for det har været kommet gradvist, men tilgengæld trøster jeg mig med, at de har det godt nu og at jeg aktivt kan gøre noget for dem
Så min konklusion er, at Cartrophen virker særdeles godt på mine katte og jeg vil anbefale det til enhver, der har en kat der lider af HD og/eller slidgigt.
Håber, I vil give lyd
Venlig hilsen Britta