Hej Alle
Jeg har i en periode gået og overvejet, hvilken hankat vi skal parre Montana med, og nu har jeg fundet en løsning, som jeg selv synes er rigtig spændende.
Oprindeligt er Snowshoe jo lavet på American Shorthair, og det er jo lidt hen af en huskat - jeg har derfor besluttet mig for at bruge den huskat, der går i min lade. Han er en fin kat, godt sind, god type og jeg tænker: hvad kan der ske? Det ligger alligevel allerede i racen.
I øvrigt har han præcis de aftegn, som vi gerne vil have med flotte poter og blis, og jeg TROR ikke han fejler noget - det tager jeg altså bare chancen på må jeg indrømme. Der er jo ingen kendte sygdomme hos vores race, så igen - hvad kan der ske er min tanke.
Jeg har skrevet lidt med TICA og alle farver er jo godkendte, så det skal jeg ikke være urolig over heller, siger de.
Det er rigtig spændende, hvad der kommer! Synes I ikke?
Vi parrer dem i næste løbetid - hvem ved måske kan der laves en helt ny katterace på parringen? Så vil jeg kalde den Snowhousecoat
Nysgerrige kan se foto af vores nye avlshan her www.ranslirpa.dk
PS jeg GIDER ikke sure opstød og test og blandinger osv. Jeg GIDER bare ikke - så hvis I ikke tåler min gode ide, så bare lad være at kommentere!!!
Ja jeg viste den var TYK i år - på FB forsøgte jeg at ændre min status til gift med Cesar Millan, ham den ONDE hundemand - men Timeline ødelagde min joke
[QUOTE=FinnFrode;824105]Årh altså, Helle…
Kan Snehvide ikke få lov at være rugemor for dette spændende kuld? Hun vil så gerne prøve at være mor - og 12 år er jo ingen alder. [/QUOTE]