Lige nu sidder vi med blandede føelser, for i nat fødte Oda en fin dreng på 119g
Så absolut ikke et kuld vi havde planer om nu, da vi havde arrangeret en anden date med hende i foråret. En flot blå dreng med helt nye linjer.
Hvem er faderen, Ja jeres gæt er lige så god som vores, hun har gået sammen med 3 drenge som alle er kemisk kastreret. Skipper fik hans i aug. 24. Milo i marts 24.
Silver i april 24. Dog er jeg sikker på det ikke er Silver, hans chip blev fjernet 27 dec og den var stadig intakt og han viser ikke interesse for piger i løbetid. Han går pt sammen med Plet der er i bragende løbetid og invitere ham til at springe på. Men han sidder bare oven på skabsfryseren og kigger skræmt ned på det brølende monster
Oda havde siden fødslen svært ved at finde ro og ligge ved drengen, så vi har været en tur forbi dyrlægen i efermiddag, for at se om der skulle være flere i hende, men det var der ikke. Hun er dog sprængt fyldt med mælk, dyrlægen mente dette var årsagen til hende uro.
Oda har også den sidste uge været meget opsøgende på Fauna, hvor vi flere gange har set hende i mælkebaren. Dette mener dyrlægen er årsagen til at hun er så mælkefyldt.
Oda vil gerne have Fauna med i sturdien sammen med den lille, men der siger Fauna klart NEJ tak
Så nu bruger jeg tid på gulvet med hovedet inde ved hende og den bette, så hun kan lille stille med ham
Tusind tak
Jo heldigvis vi har dog snakket om at vi tror det er Milo og det er også mest sandsynlig. nu afventer vi og ser om killingen er med sølv, for så er vi sikre på det er Milo
Det sker indimellem at én killing er for lidt til at vække moderens interesse. Det har jeg oplevet et par gange med mentorelever i andre racer. Så snart de lige har fået 2 ekstra i pleje har alt været fryd og gammen dog Hendes adfærd med Fauna kunne måske tyde på det
Fauna startede jo med at die igen inden fødslen, hvilket er grunde til hun er så spændt op af mælk, men nu vil Fauna absulut ikke have med hende at gøre, når den bette rotte er i nærheden
Har haft tanken, men frygter også at hun stadig er lige urolig, for hvad gør jeg så
Indrømmer jeg er virkelig usikker på hvad jeg skal, for har aldrig stået i denne situarion før.
Jeg var heller ikke i tvivl om at det var navnet denne gang
Tusind tak
Ja Oda laver nogle fine killinger of indrømmer da også at han er lovende og med en fin hale. og sikke en energi og kamp der i ham, han kæmper bragt for at hænge fast, når hun ikke vil ligge stille.
Når vi kan høre han bliver for urolig, så bliver der lukket til sturdien, så vælger hun alligevel at ligge sig hos ham, så han kan få ro.
Han vejer 128g her til morgen, så han får da lidt
Den bette fyr har tabt sig 3 g. vi syntes ellers hun lagde meget ved ham i går. forsøgte at få ham knappet på, det lykkedes også, men hun lagde bare ikkke stille længe nok til at han fik spist ordentlig.
Efter en times tid valgte Oda at flytte ham over i den nederste hule i kradsetønden, efter kort tid lagde han udenfor den og skreg, valgte at give ham erstatning og holder lige øje med om han får, ellers må vi støttefodre.
Jeg har tjekket hma for ganespalte og det alt er som det skal være. Hun holder ham fint ren
Håber det bedste for lille Mulle - at hans mor begynder at tage sig rigtig godt af ham.
'Kan det være fordi der kun er en killing at Oda ikke er så interesseret?
Takker.
Måske, indrømmer jeg ikke har så meget erfaringer med lige det, hun holder ham heldigvis pæn ren og er også henne og kigge til ham med jævne mellemrum, så nu prøver vi med støttefodring og ser hvordan det går.
Jeg tør ikke tage ammekillinger ind, da jeg nødig vil stå med flere killinger, der skal døgnfodres