Hvad skal vi spise i januar 2020?

Opfølgningen på denne blev at hovedretten var rådyrfilet m stegt rødkål, smørstegte kantareller og kastanjer, kartoffel rösti, kantarelsovs (lavet på rådyrfond og madeira) og flute.

Desserten blev min mosters “bager altid”- chokoladekage, hvor toppen blev pyntet ekstra med hakket toblerone.


Det et en tung-tung chokoladekage, som man let undervurdere og dermed får taget for stort stykke :tihi: den er fuld af chokolade, æg, smør/margarine, sukker og mandelmel. Ikke et gram mel og dermed intet der kan give lidt “luft” i kagen.

… og den smager kun endnu bedre i dag, hvor dem har stået samlet en dag mere :savle: hurra for klagerester :tihi:

Jeg er stadig mæt i dag. Er ikke nået til at føle mig sulten på nogen måde :hoho: det er mest blevet til lidt hyggespisen af nogle nødder, lidt chips og cola … måske også lidt pga mængden af alkohol indtaget i går :hoho: :ups:

4 Synes om