Jagt og byttedyr

Jeg laver lige en ny tråd, så jeg træder jeg forhåbentlig ikke nogen over tæerne.

Hvordan kan man syntes det er helt ok katten jager, for slet ikke at tale om den måde katten leger med sit bytte på, før den dræber, når man i den grad forages hvis det er andre dyr der går efter katten.

Jeg fatter det ikke - et liv er et liv, eller mener I der er forskel?

Nu har jeg aldrig set en kat jæge men jeg ved med mig selv at jeg ville ha mege svært ved at stå og se på sådan noget - kan ikke lide at se dyr blive dræbt, uanset dyr og størrelse. Jeg tror nok jeg ville prøve at stoppe katten i dens jagt, hvis det var en af mine egne katte.

Jeg havde engang en nabo der altid ytrede sig om at det jo lå til katten at jage og at det var naturligt for den. En dag fandt vi så hendes kat død, opdution viste at den havde fået brækket nakken. Vi begyne at lede efter den mulige gernings mand/dyr og kom i snak med en genbo som ikke kunne sige fri fra at det måske var hans hund der havde gjort det. Min nabo blev edder spændt rasende over det måske var hans hund hvor til genbo’en trak på skulderen og sagde “det er jo hundes natur a jage”

Jeg syntes det er oplæg til en virkelig god debat.
Mine katte er små jægere, de fanger mus og det er jeg jo i grunden glad for, for dem ønsker jeg jo ikke ind. At de leger med dem før de slår dem ihjel kan jeg i grunden ikke gøre noget ved med mindre jeg ser det og det gør jeg faktisk aldrig, de gange jeg har set dem med bytte har de altid haft slået det ihjel.

Med om det er ok en hund slår en kat ihjel, nej, men den skal vel også have lov at gå frit på egen grund? Og det er jo katten der er den “ubudne gæst” i hundens have, man kan jo ikke forvente at folk holder lænkehunde fordi der kommer strejfende katte forbi. Hvis katteejeren ikke vil have der sker noget med katten må de jo holde den hjemme på egen grund, der er en risiko ved at slippe dyr løs i samfundet.

Ja det er da et meget godt spørgsmål. Jf. naturens lov er alt vel i orden :?

Det går vel altsammen sin naturlige gang uanset om det er en hund der spiser en kat - når der ikke har været en ejer involveret som opildnede hunden, men dér er vi jo ude i menneskehandlinger og det er ikke det der diskuteres her.

Handlinger mellem dyr…tjaae… jeg forventer ikke dyrene udviser empati imellem sig, når der er tale om jæger og byttedyr.

nej, det er nok meget rigtigt, der er det instinkterne der tager over. Dem kan vi ikke tage fra dyrene.

Jeg bryder mig ikke om, at mine katte - eller hunde, skal jage et andet dyr.

Forleden havde en kat forvildet sig ind i vores have, og Emma jagtede den stakkels kat helt vildt. Jeg kunne ikke få dækket hende af, så jeg stillede mig imellem katten og Emma, tog katten forsigtigt, mens jeg beordrede Emma ind, hvorefter jeg bar katten ud af haven igen.

Jeg kan ikke ha’ det, når dyr jager hinanden - heller ikke selvom jeg godt ved, at det ofte er instinkterne der tager over.

BTW - Emma jager ikke vores katte, hun vil bare snuse til dem.

Men der havde du også en mulighed for at reagere. Fordi du så det.

Men Emma skal vel heller ikke være ude i snor i jeres egen have fordi der kommer fremmede katte ind…??

[quote=Heidi;171419]Men der havde du også en mulighed for at reagere. Fordi du så det.

Men Emma skal vel heller ikke være ude i snor i jeres egen have fordi der kommer fremmede katte ind…??[/quote]

Nej det skal hun ikke. Haven er hendes (vores) territorie, så nej der er hun fri som fuglen.
Og ja - jeg havde muligheden for at reagere fordi jeg så det. Jeg sad helt “rystet” bagefter, for tænk hvis jeg ikke havde set det - hvad ville der så have været sket -what

Vi er jo meget følelsesladet når det drejer som om nogen gør vores kat noget ondt - jagter den måske dræber den. Så er det den anden parts ejer og dyret der er helt forfærdelige - og ikke har nogen ansvarsfølelse. Det er der jeg ikke kan følge med, for ingen er mere skånselsløs end katten -og de flete ejere aner ikke hvad den fritgående kat “hygger” sig med.

Hvad jeg fornemmer er mange syntes det er helt ok, er nærmest stolt af deres kat er så dygtig en jæger.

Eller er der en nedre grænse, hvis man kan sige det sådan om dyr, hvor det er helt ok at man bliver byttet? Er der også en nedre grænse hvor uhumænt det er ok byttedyr dræbes?

Mon ikke det hænger sammen med, at mange af de dyr kattene fanger, betragtes som skadedyr? Mus fx

Det har du ret i - men det gør det da ikke mere humænt - det er skisme ligeså stressende, og i meget lang tid for musen som for andre dyr, for katten tager sin tid. Andre er mere humæne dræbere, det er en velnæret kat ikke - den er for at være grov, lystmorder.

Det var bare en evt forklaring - ikke et forsvar.
Mine katte har ikke fanget andet end regnorme mens jeg har boet her. Og lige regnorme kan jo leve videre selvom de er bidt over :wink:

[QUOTE=Vivi_Fletcher;171447]Det var bare en evt forklaring - ikke et forsvar.
Mine katte har ikke fanget andet end regnorme mens jeg har boet her. Og lige regnorme kan jo leve videre selvom de er bidt over ;)[/QUOTE]

Se det med regnormene er der jo faktisk en fordel med -. så har du dobbelt så mange til at “grave” din have:-))

Her havde også forvildet sig en fremmed kat ind i haven forleden- jeg opdagede den lidt for sent, så den endte altså med, at blive jaget op i et træ.
Jeg lukkede så Bingo ind, så den kunne komme ned igen.

Vores hunde gør så ikke katte noget, men derfor skal de selvfølgelig ikke rende efter dem.
Vores Filur og også Phoebe er virkelig godt til hunde. Bingo var storslem til, at rende efter katte, da vi fik hende, men hun er blevet meget bedre. Dog ikke helt perfekt endnu.
Anyway- de to katte stopper altid op med det samme og Filur stryger sig også gerne op af vovsen, så hun bliver helt forfjamsket og ved ikke, hvad hun så skal.

Jeg bryder mig ikke om, at katte dræber dyr ( større end insekter ). På den anden side gider jeg dog heller ikke mus og rotter indendøre- vi har set døde rotter i vores have, så dem har jeg ikke så ondt af, som jeg har med f.eks. fugle.

Leo snuppede en solsort sidste år, der lige var ved, at komme sig efter, at have været fløjet ind i vores vindue- det skar virkelig i hjertet. :ked:

Ganske kort:

Hunde der jagter og dræber katte udviser ikke en naturlig adfærd - rovdyr dræber normalt ikke rovdyr i naturen. Nogle hunde jagter kattene men hverken skader eller dræber dem - nogle går hele vejen og spiser dem. De sidste har en unaturlig jagtadfærd, da byttedyret er et rovdyr.

sådan lidt firkantet sat op.

De første gør det i leg, understimulering, indlært af mennesker osv - de er ikke farlige for de skader ikke katten.

Og mine katte? De må gerne jage. For de jager ikke andre rovdyr. Normalt.

Tip jagtede fx Ace min gamle hund - det stoppede jeg da - også selv om det var i “leg”. Tip gjorde det også fordi han kedede sig (jeg gjorde den fejl kun at få en killing, som nogle måske husker? Da jeg fik Maggie stoppede det helt).

I udlandet kan vi se hunde jage og dræbe for at overleve, fordi gadehundene sulter. Nogle af dem angriber mennesker i flok nu.
I Kryger Nationalpark har løverne nu specialiseret sig i at jage mennesker, fordi folk fra nabolandet om natten flygter ind gennem parken fra en krig i deres hjemland.
Spørgsmålet er om disse hunde og løver udviser en naturlig adfærd?
Måske… Det er ikke helt sort/hvidt at besvare.

Men en almindelig dansk hund med madskål BEHØVER ikke jage og dræbe dyr for at overleve - derfor er denne adfærd unødvendig og brutal. Og rovdyr jager som udgangspunkt ikke rovdyr.

som udgangspunkt. Her spiller sult også ind. Og adgangen til mængden af føderessourcer.

Jeg lader ikke hunde jage katte, fordi jeg fodrer de hunde jeg træner. Desuden er katten nogen kæledyr.

Jeg lader katte jage byttedyr, selv om jeg fodrer de katte, som jeg bor sammen med (og træner:-)). Men de mus osv de fanger er heller ikke nogens kæledyr.

Jeg synes der er en stor forskel på de to dyrearter, som gør, at jeg ikke kan sammenligne dem ukritisk. Hund og kat altså.

En anden ting er, at katte ofte bevæger sig rundt alene, mens hunden stort set aldrig forlader sin grund uden menneskers selskab.

Deres livsbetingelser er derfor meget forskellige.

MVH Helle

PS fra tidernes morgen anskaffede mennesker sig også de to arter ud fra helt forskellige forventninger:

hunden skulle advarer og beskytte bosteder, katten skulle holde kornlagrer fri for skadedyr (mus og rotter). samtidig blev begge arter brugt til jagt (Ægypterne jagede med trænede katte).

Det som irriterer os i dag er tit det, som var dyrets oprindelige gave til mennesket:-)

Jeg kan acceptere at dyr jager hinanden 100 %. Det er en del af dyrs instinkter. Dog er det ikke så jeg har det godt med det og står og ser på eller lign.

Noget andet er - jer der har nævnt at i tager afstand fra det - hvor mange af jer griber ind når det f.eks. er en flue eller en edderkop som katten forsøger at fange?

Hvad er din kilde for det? :slight_smile: For jeg synes da at man på mange trofiske niveauer ser at rovdyr tager rovdyr?

Du kan finde det i mange bøger Eva. Fx i David McFarlands Animal Behaviour. Og i National Geografics udgivelser.

Bemærk, at jeg taler om pattedyr og under normale omstændigheder.
Så kan du så spørge, hvornår noget er “normalt” i naturen? Godt spørgsmål, for det er det sjældent. Alt bevæger sig konstant.

Men så lad os sige, at når der er byttedyr nok, så vil rovdyret sjældent vælge at jage andre landlevende rovdyr.
naturen er ret smart indrettet på den måde. Fx jager man heller ikke egen art - under optimale forhold i habitaten:-)

Hund har ikke katte som byttedyr eller omvendt. Hvis vi skal blive hos de to arter, for nemheds skyld. Faktisk deler de nogle af deres byttedyr, men rigtige konkurrenter er de nu ikke.

Og da slet ikke når der er adgang til en madskål.

MVH

Aah, ja snakker man rent pattedyr er det noget andet, havde du bare ikke nævnt først :slight_smile: Men tak for dine kildehenvisninger. Og hvis vi snakker fødemangel vs. føde nok, ja så kan jeg godt følge din tanke :slight_smile: