Så blev det den anden juni, så vi må vel hellere få gang i en ny tråd.
Vi har garnstafet i denne weekend, en slags garnfestival, eller Yarn Crawl, som jeg så at nogen kaldte det.
Jeg arbejdede 3 timer i går, og tager 3 timer i dag igen.
Så blev det den anden juni, så vi må vel hellere få gang i en ny tråd.
Vi har garnstafet i denne weekend, en slags garnfestival, eller Yarn Crawl, som jeg så at nogen kaldte det.
Jeg arbejdede 3 timer i går, og tager 3 timer i dag igen.
Det lyder hyggeligt - arbejder alle på samme projekt?
Der var præsident-valg på Island i går … Island har igen valgt en kvinde til være præsident 
Det er 43 år (jeg blev 16 år den sommer) siden det skete første gang og hvor Vigdís Finnbogadóttir var den første kvinde ever, til at blive valgt til præsident ![]()
Har du stemmeret på Island @Skattekat ![]()
Hun var ikke bare Islands første kvindelige præsident, også den første i Europa.
Jeg er islandsk statsborger, men om jeg har stemmeret … ![]()
Jeg kunne stille op, hvis jeg kunne samle 1500 følgere bag mig … det er jo bare den nærmeste familie ![]()
I know … ![]()
Medmindre de islandske regler er anderledes end f.eks. de danske, så har du nok ikke, hvis du er i tvivl. Som dansk “expat” skal man forny sin stemmeret jævnligt og i rigtigt mange tilfælde giver det sådan set god mening, for det er jo begrænset, hvor stor indflydelse et islandsk lokalvalg har på din hverdag (og egentlig også i forhold til præsidentvalget).
Engelske expats røg dog ind i et alvorligt problem i forbindelse med Brexitafstemningen. De var jo meget direkte påvirket af resultatet, men mange af dem havde boet så længe i f.eks. Frankrig, at de ikke havde stemmeret ![]()
Nemlig ![]()
Det er jo 33 år siden jeg flyttede fra Island, så selv hvis jeg havde stemmeret, er der ingen grund til at blande sig i deres beslutninger … jeg kan være uenig, men det rager sådan set ikke mig længere.
@anne_p hvor mange killinger endte der egentlig med at være? Synes ikke jeg kan finde noget om det efter vi gættede ud fra røntgen billeder tidligere på året. De må da for længst være ude og fremviselige? ![]()
Nej, det gør de ikke.
Det er simpelthen alle 8 butikker der holder åbent i samme tidsrum begge dage, har en masse gode tilbud og konkurrencer.
Folk kommer for at gøre en god handel.
Nååååååårh ok. Med stafet tænkte jeg bare som med et rigtigt stafet at man giver stafetten videre, så man sådan skiftes til at strikke på samme projekt. ![]()
![]()
![]()
Nej, dog ikke. Det skal mere tænkes som en slags festival.
Det blev til 7, den der sad fast inden kejsersnittet døde. Efterfølgende gik det meste galt og der kun 2 drenge tilbage. Easy som er chokolade spottet bicolour og Micah som er chokolade ticked bicolour.
De er ved at være der, hvor de er billigt tilsalg, hvis nogen mangler en overaktiv chokolade knap ![]()
Trist at kun 2 overlevede - men med tanke på din beskrivelse af Micah og Easy så tænk på 7 overaktive killinger ![]()
Åååårh nej det gør mig ondt ![]()
Men hvor er de dog nuttede de to der er tilbage!!! ![]()
Hvis ikke det havde været fordi jeg synes Delle er RIGELIGT aktiv, (nå ja og at jeg ikke må have mere end én her) så kunne den ene af de to bøllefrø nok godt stjæle mit hjerte, for hvor er de dog smukke og nuttede begge to.
![]()
Åhh ![]()
Hvad med @Lovehjerte … er hun ikke altid frisk på én mere?
Tror du selv på det efter Nuts?? ![]()