Jeg har kun mødt Dorte en gang IRL - da hun var med til at bygge min katteindhegning. Det siger unægteligt også noget om folk, at de møder op og hjælper en helt fremmed. Et tab og alt for tidligt. Hvil i fred, Dorte.
@Gizzemissen - hvis du hører mere om tid og sted for bisættelse, så sig det gerne videre. Så vil jeg sende en sidste hilsen fra KG.
Det var en forfærdelig nyhed.
Dorte var en af de kattegale, jeg har kendt længst. Hun var fra Roskilde, aktiv i mange sammenhænge og havde også Somalier fra Dushara.
Hvil i fred, min ven - du vil blive savnet.
Jeg har ikke set Dorte mange gange, men jeg har været så heldig at hun i en periode strikkede skønne sokker til mig. Foruden at jeg har mødt hende på udstillinger, på Gimle (koncertsted hvor hun var frivillig), til killingenus, og så har hun besøg mig nogle gange hvor vi genså Brødrene Dal. Hun er den eneste jeg har kendt som også har set den gakkede norske børneserie, det var rigtig hyggeligt og sjovt at gense den sammen.
Dej gjorde ondt at høre om Dorte i går aftes
Jeg har kendt Dorte lige siden jeg startede med at udstille og senere opdrætte. Hun var i de første år en fast del af Aby/Somali flokken på udstillingerne.
Senere bevarede hun kontakten med kattevenner og bekendte ved altid at være at finde på Viking Cats udstillinger på Sjælland, hvor hun passede indgang og raffle. Her blev det også til mange snakke.
Især talte jeg i en periode meget med hende om min svigermor som blev ramt af demens, da Dorte selv havde denne sygdom tæt inde på livet hos hendes mor.
Jeg vil huske Dorte som et positivt og hjælpsomt menneske, der altid fandt et smil og en god historie frem når man så hende.
Hvil i fred Dorte - Det var alt alt for tidligt