Ja intet mindre, fra Dansk Sprognævn. Har I godt taget denne test?
www.gangisproget.dk
Jeg lagde den i en anden tråd for noget tid siden, men tror ikke der var nogen, som så det. Pånær Tante Tut, tror jeg. -kramer
Nu har vi jo været omkring orddefinitoner, gode råd og opslag i etymologiske ordbøger i den seneste tid herinder på kattegale, så hvorfor ikke gå hele vejen?
Ja, ja, de kan afskaffe efterlønnen alt det de vil, jeg er langt ude over at få brug for den Ved ikke helt hvad der er værst… at man er skindød eller 80+
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Gad vide hvor mange der forstod hvad jeg skrev :klapper:
Men jeg har jo også katte og jeg både broderer og går til banko. Måske er der bare sket en fejl da de skulle registrere mit fødselsår? :klapper:
Jeg synes godt nok der var mange hvor man måtte vælge imellem pest eller kolera. Enten var valgmuligheden taget direkte fra 1800 tallet eller også var det ting jeg aldrig ville sige. Mon jeg var blevet 100+ hvis de rigtige gloser havde været der? :buba: